План розроблений у контексті підготовки України до вступу до ЄС та виконання Додатку XV до Угоди про асоціацію, яким встановлено чіткий перелік заходів, що їх Україна має виконати задля гармонізації митних процесів з європейськими стандартами. Особливу увагу було приділено виконанню всіх вимог щодо майбутніх інтеграцій до систем ЄС.
За основу взято Багаторічний стратегічний план електронної митниці ЄС (Multi-annual strategic plan for electronic customs, MASP-C). Національний план має стати керівним документом з питань впровадження та розвитку митних інформаційних систем у наступні роки. Успішна реалізація визначених трансформацій забезпечить ІТ-систему адекватними інструментами для боротьби з корупцією та шахрайством.
Як основу ІТ-стратегії Держмитслужби визначено, зокрема,
• сервісно-орієнтовну архітектуру,
• централізоване впровадження ЄАІС,
• гармонізований інтерфейс із ЄС і Єдине вікно для міжнародної торгівлі.
Увагу приділено запровадженню принципів кіберзахисту, особливо – запису та відстеженню історії запитів на внесення змін до даних, захисту від несанкціонованого доступу до інформації, неможливості зміни або втрати журналів роботи з даними, неможливості зміни інформації та документів, наданих користувачами з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Серед пріоритетів ЄС нині є впровадження безпаперових процедур. У митній справі для цього реалізується Ініціатива електронної митниці (Electronic customs initiative). Для впровадження Е-Митниці розроблено Multi-annual strategic plan for electronic customs (MASP-C) – плановий документ, що охоплює всі митні проєкти, пов’язані з ІТ.
Держмитслужба передбачила поетапний підхід до впровадження електронної митниці:
– бізнес-аналіз, політика та правове оформлення;
– створення технічної специфікації системи;
– створення специфікацій для інтеграції з зовнішніми системами;
– розробка та впровадження системи.
У процесі ІТ-трансформації Держмитслужба використовуватиме управління бізнес-процесами та BPM-моделювання, що дозволить забезпечити цілісне уявлення про митні процеси та практичні наслідки їх впровадження відповідно до митного законодавства України та ЄС.
План розрахований до 2026 року та передбачає залучення міжнародної технічної допомоги для побудови надійних та сучасних ІТ-систем Митниці.
Команда EU4PFM надала експертну підтримку в процесі підготовки стратегічного плану.
Джерело: ДМСУ