Побоювання українського бізнесу щодо безпеки зростають, довгострокові плани — погіршуються, а рівень невизначеності залишається досить високим. Проте, не зважаючи на всі ці фактори, українські підприємства демонструють стійкість і зосереджуються на пошуку рішення проблем — як поточних, так і найближчого майбутнього. 

Такими є основні висновки 20-го, грудневого, опитування підприємства NRES (New Monthly Enterprises Survey), під час якого було опитано 535 представників українського бізнесу.  Опитування на щомісячній основі проводить Інститут економічних досліджень та політичних консультацій з травня 2022 року.

«У грудні 2023-го український бізнес продовжив відновлюватися, хоча частка підприємців, які розглядають розширення діяльності у наступні два роки, зменшилась. При цьому головною проблемою у своїй діяльності бізнес вперше за більш ніж 1,5 роки цього опитування вказав на небезпеку для своєї роботи. На другому місці серед проблем бізнесу, за інформацією підприємців, — брак кадрів», — повідомила Оксана Кузяків, виконавча директорка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій та керівниця ІЕД-Центру досліджень сучасного суспільства. 

У грудні вперше за останні місяці очікування бізнесу на найближчі два роки погіршилися, але «оптимісти» все одно перевершують «песимістів». Відсоток тих, хто планує розширити діяльність, зменшився з 24,2% до 19,1%, не планують змін протягом наступних двох років 72% опитаних. Натомість відсоток тих, хто прогнозує скорочення діяльності через два роки, зріс з 6,7% до 9,1%. 

Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) в грудні 2023-го залишився на тому ж рівні, що й в листопаді та становив 0,50. Це свідчить про продовження відновлення економічної діяльності.  Загалом ІВДА ілюструє баланс між позитивною або негативною оцінкою справ бізнесу у порівнянні з минулим роком та заснований на питанні менеджерам підприємств “як йдуть справи компанії зараз порівняно з роком раніше”.

Частка підприємств, які повідомили, що їхня ділова активність пожвавилась у порівнянні з попереднім роком, в грудні становила 63,6% (62,9% у листопаді), тих, у кого нічого не змінилося, — 23,2% (24,6%) та 13,2% опитаних повідомили про погіршення ситуації (12,6%). 

Про подальше відновлення свідчить й динаміка показників виробництва в грудні у порівнянні з листопадом. Частка підприємств, які збільшили виробництво, зросла до 34,4% (29,6% у листопаді), а відсоток тих, де виробництво скорочувалося, зменшився до 16,8% (18,3% у листопаді).

Очікування бізнесу на наступні 3-4 місяця залишаються позитивними. Частка підприємств, які планують зростання виробництва в найближчі 3-4 місяці, становить 38,5%,  відсоток підприємств, які очікували зниження виробництва дорівнює лише  5,3% .

В грудні 2023 перелік перешкод ведення бізнесу у воєнний час зазнав суттєвих змін. Питання безпеки та дефіцит кадрів посіли перше та друге місця, тоді як зростання цін перемістилось на третє. 

Частка респондентів, які визначили «працювати в нинішніх умовах небезпечно» як перешкоду для виробництва, зросла з 38% до 50%. Це найвище значення за весь час проведення цього дослідження (з травня 2022 року).  Частка респондентів, які вибрали «брак кадрів» як перешкоду, зросла з 35% у листопаді до 46% у грудні. 

У цьому опитуванні також було досліджено питання як бізнес сприймає державу. 25% опитаних не змогли дати відповідь на питання, 33% — вбачають у державі регулятора, 31% — перешкоду, 7% називають державу партнером, 2% — ворогом та 1% — другом.

«Такий розподіл відповідей вказує на важливість діалогу з бізнесом при формулюванні державної політики», – зазначив Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД.

Довідково:  Польовий етап 20-ої хвилі тривав з 15 по 31 грудня 2023 року. Керівники підприємств порівнювали результати роботи в грудні з листопадом 2023 року, оцінювали значення показників на момент проведення опитування та давали прогнози на наступні 3 чи 6 місяців залежно від питання. В окремих питаннях результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року) або з аналогічним періодом 2022 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.