Українська Рада Бізнесу (далі – УРБ) як найбільше об’єднання в Україні галузевих асоціацій до складу якого входить 107 провідних бізнес-асоціацій різних секторів економіки, яка об’єднує зусилля з метою забезпечення сталого економічного розвитку країни, побудови суспільства «з відкритим доступом» та побудови сучасної, стійкої, відкритої й конкурентоздатної у світовому масштабі економіки, висловлює Вам повагу та звертається з наступного питання.

В грудні 2022 року Українська Рада Бізнесу, з метою підтримки українського бізнесу, який працює в складних умовах воєнного стану, звернулася до Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Національного Банку України з проханням забезпечити стабільність роботи суб’єктів господарювання, які обслуговують українських споживачів, шляхом вжиття заходів, які б сприяли непідвищенню найбільшими гравцями ринку платіжних послуг MasterСаrd та Visa вартості інтерчейндж та закріплення його на рівні не вище 0,7%.

І дійсно, завдяки підтримці Уряду та Офісу Президента та Національного Банку України такі ставки були збережені. Варто зауважити, що на прохання про збереження пільгових ставок еквайрингу перші відгукнулись українські державні банки, які публічно заявили про свою позицію.

На жаль, за інформацією від учасників Української Ради Бізнесу з 01 липня міжнародними платіжними системами MasterСаrd та Visa, які на ринку України займають 99,4%, планується чергове підвищення ставок інтерчейндж, що призведе до автоматичного підвищення загальної вартості еквайрингу.

В умовах воєнного стану головним завданням українського бізнесу залишається вижити та зберегти свою діяльність. Підприємці несуть колосальні збитки від російської агресії, релокують бізнес для його збереження та намагаються адаптуватись до складних умов роботи з метою підтримки економіки України та забезпечення споживачів необхідними послугами та товарами. В таких умовах бізнес не має змоги закласти додаткові кошти на оплату еквайрингових послуг з 01 липня 2023 року і до закінчення воєнного стану.

Варто зазначити, що вимога забезпечення безготівкових розрахунків для суб’єктів господарювання є обов’язковою в рамках провадження ними діяльності. Отже, бізнес фактично змушений оплачувати послуги еквайрингу за тарифами, які диктує фінансовий ринок.

В Європейському Союзу Регламентом 2015/751 визначений граничний рівень інтерчейндж не вище 0,2% – 0,3%, тоді як в Україні в умовах війни міжнародні платіжні системи намагаються підвищити ставку інтерчейндж, яка і так наразі є значно вищою ніж в Європі, – з 0,7% до 0,9%.

Посилаючись на укладений у 2021 році Меморандум про сприяння конкурентому платіжному ринку в Україні, підписанти не враховують економічні, соціальні та фінансові зміни, які відбулись в Україні з 24 лютого 2022 року.

Варто зауважити, що головною метою укладеного Меморандуму був  розвиток конкуренції на платіжному ринку безготівкових розрахунків. Однак, за даними Національного Банку України у 2023 році частка MasterCаrd  становить 53,9%, VISA – 45,5% (сумарно – 99,4%). У 2021 році сумарна частка ринку двох платіжних систем становила 99,3% (Visa – 42,4% , а MasterСard — 56,9%). Отже, з 2021 по 2023 рік відбувся виключно перерозподіл ринку між тими ж двома учасниками платіжного ринку та збільшення їх частки на 0,1%.

Просимо звернути увагу, що підвищення вартості еквайрингу буде мати негативний вплив на всі галузі економіки країни, що обслуговують населення та забезпечують необхідними товарами, зокрема: на роздрібний ринок лікарських засобів, продовольчих та непродовольчих товарів, паливний ринок, ринок ресторанних, побутових та інших послуг.

Отже, з метою непідвищення вартості товарів і послуг для населення та підтримки українського бізнесу в умовах воєнного стану, просимо Офіс Президента України, Кабінет Міністрів України та Національний Банк України допомогти стабілізувати ситуацію з ростом еквайрингових послуг та сприяти у збереженні ставки інтерчейндж не рівні не вище 0,7% до припинення воєнного стану та збереження загального розміру еквайрингу, що діє на сьогодні, до припинення воєнного стану.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.