Ukraine Facility – це нова чотирирічна програма фінансової підтримки України з боку Європейського Союзу, що розрахована на 2024-2027рр. У межах програми передбачено надання Україні 50 млрд. євро, які спрямують на підтримку держбюджету, стимулювання інвестицій та технічну допомогу.

Для реалізації даної програми Кабінет Міністрів України 18.03.2024 року напрацював та затвердив “План України” (розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року № 244-р).

З метою здійснення фінансової підтримки України від Європейського Союзу, спрямованої, зокрема, на фінансування державного бюджету між Україною та Європейським Союзом підписана Рамкова угода, що набрала чинності для України з 20.06.2024 року та вимоги якої поширюються на закупівлі, які здійснюються за видатками, що спрямовуються на виконання програм та заходів, передбачених “Планом України”.

Закупівлі в межах виконання заходів Плану України, згідно з інструментом Ukraine Facility, здійснюються відповідно до Закону та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, з урахуванням статей 3,5,7,16, 17 Рамкової угоди.

Якщо Угодою встановлені правила та процедури, їх потрібно врахувати при здійсненні закупівлі товарів, робіт і послуг, а якщо ж правила в Угоді не встановлені, замовники мають керуватися Законом з урахуванням Особливостей.

    Статтею 3 Рамкової угоди встановлені обмежувальні заходи

Згідно з взятими на себе зобов’язаннями за Рамковою угодою, Україна повинна забезпечити, щоб жодна операція, пов’язана з фінансуванням ЄС, не була здійснена на користь особи або організації, які потрапили під санкції ЄС (пункт 2 статті 3 Рамкової угоди). Детальна інформація щодо всіх санкцій ЄС розміщена на санкційній карті ЄС за посиланням.

Тобто, для забезпечення дотримання вимог, встановлених у статті 3 Рамкової угоди, замовник у тендерній документації має передбачити відповідну вимогу та спосіб її підтвердження для учасників у формі листа/довідки у довільній формі, в якій він гарантує, що до нього, його кінцевого бенефіціарного власника, субпідрядника (співвиконавця) не було застосовано санкції ЄС, із зазначенням найменування, ЄДРПУО/РНОКПП для юридичної особи або ПІБ для фізичної особи, написані українською мовою та транслітерацією, для того, щоб замовник зміг перевірити відсутність інформації про них у санкційному реєстрі ЄС, адже інформація на сайті вноситься виключно англійською мовою.

         Статтею 5 Рамкової угоди встановлені заходи ЄС щодо прийнятності осіб, суб’єктів і матеріалів для постачання

Участь у публічних закупівлях, що фінансуються згідно з інструментом Ukraine Facility, можуть взяти особи, що фактично зареєстровані в прийнятних країнах, якими є держави-члени Європейського Союзу, Україна, країни-партнери з регіону Західні Балкани, Грузія та Молдова, а також Договірні сторони Угоди про Європейський економічний простір, а також країни, які надають Україні рівень підтримки, порівняний з рівнем, що надається Союзом, з урахуванням розміру їхньої економіки і для яких Комісією встановлений взаємний доступ до зовнішньої допомоги в Україні. Перелік прийнятних країн розміщено за посиланням.

Усі поставки та матеріали, які фінансуються та закуповуються Україною або суб’єктами під її контролем для реалізації заходів Плану, повинні походити із прийнятних країн, крім випадків, коли поставки та матеріали не можуть бути отримані на розумних умовах у жодній із таких країн. 

  Статтею 7 Рамкової угоди встановлені заходи Європейського Союзу щодо внутрішньої системи управління та контролю України, а також зобов’язання щодо протидії неналежному управлінню коштами, а саме участі у закупівлі учасників та укладання з ними договорів за результатами закупівлі, пропозиція яких не містить інформації про найменування підрядника та субпідрядника (імен, прізвищ та дат народження бенефіціарних власників реципієнта коштів, підрядника або субпідрядника), як визначено у Статті 3(6) Директиви Європейського Парламенту і Ради (ЄС) 2015/849 від 20 травня 2015 року (підпункти ii. та iii. П. 5 ст. 7 Рамкової Угоди).

Статтею 16 Рамкової угоди встановлені заходи ЄС щодо публічності зазначення емблеми Союзу та здійснення відповідної заяви про фінансування, що містить слова «фінансується Європейським Союзом — Ukraine Facility» або «співфінансується Європейським Союзом — Ukraine Facility», окрема, допущення до участі учасника та укладення договору про закупівлю без аналогічних умов щодо зазначення емблеми Союзу та здійснення відповідної заяви про фінансування, що містить слова «фінансується Європейським Союзом — Ukraine Facility» або «співфінансується Європейським Союзом — Ukraine Facility».

Статтею 17 Рамкової угоди передбачено, що Україна повинна зберігати протягом п’яти років із дати завершення заходу всі документи, які стосуються процедур закупівель (включаючи сертифікати походження та документи про санкції) і присудження грантів, договорів, порядки денні, відповідну кореспонденцію та всі відповідні документи стосовно виплат і повернень коштів. Строк, зазначений у пункті 1 цієї Статті, переривається у разі судових процесів, включаючи розслідування OLAF або EPPO та аудити ECA, або за належним чином обґрунтованим запитом Комісії. 

Недотримання замовником вимог Рамкової угоди може призвести до зупинення або припинення фінансування в межах інструменту Ukraine Facility.

Джерело: Міністерство економіки України, Програма Ukraine Facility, Рамкова угода між Україною та ЄС, Постанова Кабінету Міністрів України №1178

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.