Було обговорено питанння щодо адміністративного реформування Державної митної служби, передбаченого Національною стратегією доходів, в частині реалізації заходів та готовності Держмитслужби їх впроваджувати (доповідач Тетяна Острікова), особливостей практичної реалізації пост-митного контролю відповідно до примітки 1 статті 337 Митного кодексу України (Галина Вдовіна), особливостей митного оформлення мінеральних добрив (Іван Кривак), та поточних питань практичного застосування митного законодавства (Петро Стеценко).
Серед іншого, керівники структурних підрозділів Держмитслужби відмічали таке:
Денис Райков: Митниця в 2023 році надіслала 2023 повідомлення по яких відкрито 600 кримінальних справ. Зараз митниця не в стані самостійно “розплутувати клубок”. Маємо повністю розроблений проєкт змін законодавства для отримання статусу правоохоронного органу. Концепція надання такого статусу розрахована на три роки. Профільний комітет ВРУ проти, однак є вимоги європейської інтеграції.
Володимир Касьян: Митниця підготувала пропозиції до другого читання законопроекту 6490-д. Є співпраця з закладами вищої освіти у зв’язку з великим числом вакансій, однак молодь не мотивована через низький рівень заробітної плати. 7% особового складу можна поповнити за рахунок випускників закладів вищої освіти. В 2023 прийнято на роботу 200 студентів.
Владислав Суворов: На сьогодні діє 28 авторизованих економічних операторів. Є програма оснащення працівників натільними камерами. Укладання договорів про обмін інформацією з прикордонними країнами стримується з боку цих країн.
Ігор Смирнов: Діє наказ Мінфіну №63, який стосується адаптації інформаційних систем Держмитслужби до систем ЄС.
Олексій Лишенко: В рамках пілотного проєкту з пост-митного контролю проведено 391 перевірку. У 210 випадках виявлено, що митні декларації містили помилки. При проведенні пост-митного контролю на адресу декларанта е-поштою надсилається інформація про початок такого контролю і надання е-поштою тих чи інших документів для підтвердження інформації митної декларації. Законодавчо питання щодо дій за результатами такого контролю недостатньо врегульовано. В законопроекті 10411 у пропозиції до статті 337’1 МК України прописане бачення митниці щодо пост-митного контролю.
Члени громадської ради також прийняли звіт про роботу в 2023 році і затвердили план на 2024 рік. Останній абзац звіту:
Підбиваючи підсумки діяльності Громадської ради протягом 2023 року,
можна констатувати, що, як і з перших днів повномасштабного вторгнення,
Громадська рада продовжує залишатися комунікаційним майданчиком для
суб’єктів ЗЕД, забезпечуючи в межах компетенції співпрацю профільної
громадськості з керівництвом та провідними департаментами Держмитслужби, а
також підтримку бізнесу шляхом активної участі в процесах адаптації митного
законодавства до реалій воєнного стану та нормативних новацій, що у цілому не
тільки забезпечує зворотній зв’язок між бізнесом та митницею, а й сприяє
поліпшенню ведення бізнесу та надходженню митних платежів до держбюджету.