11 лютого 2022 в Міністерстві економіки України відбулася зустріч із заступником Міністра Олександром Грибаном щодо проблемних питань здійснення колективного управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і суміжних прав.

У зустрічі взяли участь представники Асоціації підприємств інформаційних технологій України, Європейської бізнес асоціації, Американської торгової палати в Україні, Офісу простих рішень і результатів, АУІПЕ.

Зустріч почали з інформації про те, що Президент України підписав закон № 1960-IX (раніше відомий як законопроект 5572). Цей закон достроково припинив повноваження комісії з акредитації організацій колективного управління (ОКУ) та передбачив необхідність затвердити новий склад комісії з акредитації ОКУ та оголосити нові конкурси з акредитації. 

В ході зустрічі було обговорено питання:

  • Прозорості конкурсу з акредитації
  • Необ’єктивна інформація щодо України у звіті IIPA
  • Необхідність комплексної реформи сфери для впровадження запобіжників, які унеможливлять зловживання і необґрунтовані вимоги з боку ОКУ, зокрема:
    • Наявності онлайн системи, що в режимі 24/7 надаватиме доступ до інформації щодо зібраних з бізнесу коштів, критеріїв їх розподілу між авторами
    • Конкретизація вимог щодо переліку обладнання та носіїв з якого мають стягуватись авторські відрахування, зокрема невіднесення до такого переліку:
      • обладнання з системами захисту від несанкціонованого копіювання (наприклад, DRM)
      • техніки, придбаної для професійного використання
    • Визначення чіткої формули для встановлення відсотка тарифу відрахування — що надасть конкретики словам «економічно обґрунтовані тарифи».
    • Внесення змін у законодавство щодо звітності ОКУ

За результатами зустрічі домовились про таке:

  • Міністерство створить 8 окремих комісій з акредитації або визначить вісім  “змінних” членів комісій — по одному від кожної зацікавленої індустрії бізнесу, в тому числі від представників виробників обладнання за допомогою якого можна здійснити приватне копіювання або репрографічне відтворення. Тобто кожна зацікавлена індустрія – виробники обладнання, представники HoReCa, телерадіокомпаній тощо – мають право бути безпосередньо залученими до роботи акредитаційної комісії з вибору ОКУ у кожній окремій сфері. Адже, саме це є передумовою того, що голос кожної зацікавленої індустрії буде почуто, а процес акредитації проходитиме прозоро та з дотриманням всіх законодавчих вимог. 
  • Міністерство надішле до ВРУ прохання поновити обговорення законопроєктів, спрямованих на реформування системи сплати авторських відрахувань.
  • Мінекономіки, по можливості, розширить своїм наказом вимоги до звітності, які надають акредитовані ОКУ.

Під час зустрічі голова Комітету АПІТУ з інтелектуальної власності Геннадій Сморжевський презентував учасникам формулу для встановлення відсотка тарифу відрахування з дослідження Київської школи економіки “Оцінка оптимальних параметрів економічної системи зборів, побудованої для захисту авторських та суміжних прав”.