Втрати для бюджету, неконтрольований обіг наркотиків та зброї, потрапляння на внутрішній ринок країни фальсифікованої продукції, – ці та інші загрози несе контрабанда товарів. Чи має митниця отримати більше повноважень для протидії цьому явищу? Результати дослідження говорять самі за себе – 80% українців підтримують необхідність таких змін.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій провів опитування «Чи повинна Держмитслужба розслідувати справи про контрабанду товарів?», яке охопило респондентів із 24 регіонів України. Результати дослідження свідчать, що переважна більшість українців – 80% підтримують надання митниці повноважень розслідувати контрабанду товарів, лише 7% висловилися проти, а 13% не змогли визначитися з відповіддю. Це підтверджує, що українці розглядають митницю як ключовий орган у боротьбі з нелегальним товарообігом і підтримують посилення її ролі у цьому процесі.

Водночас прослідковується чітка залежність між рівнем обізнаності респондентів і їхньою підтримкою цієї ініціативи. Ті, хто краще розуміють митні процедури та специфіку роботи митниці, охочіше підтримують розширення її повноважень. Серед громадян із фаховим досвідом у митній сфері (митні брокери, представники підприємств – учасників зовнішньоекономічної діяльності тощо) 85,2% висловлюють підтримку. 

Серед респондентів із середнім рівнем обізнаності, тобто тих, хто загалом цікавиться економічною ситуацією в країні, 71,7% підтримують надання митниці функцій ОРД і слідства. Цей показник демонструє, що навіть без глибокого знання митних процесів громадяни визнають необхідність посилення контролю за зовнішньою торгівлею і довіряють цю роль митним органам.

Респонденти з низьким рівнем обізнаності підтримують ініціативу на рівні 45,5%. Менша поінформованість про діяльність митниці очікувано призводить до стриманіших оцінок, адже для цієї групи боротьба з контрабандою може асоціюватися з іншими органами. Водночас навіть серед тих, хто не розуміється на митних процедурах, рівень підтримки значно перевищує рівень заперечень.

Нагадаємо, що Національна стратегія доходів до 2030 року передбачає надання митним органам права здійснювати оперативно-розшукову діяльність та проводити досудове розслідування у справах про контрабанду товарів.

Також на необхідності наділення української митниці такими функціями одностайно наголошують Консультативна місія ЄС в Україні, Міжнародний валютний фонд і Всесвітня митна організація. 

Результати дослідження – http://www.ier.com.ua/ua/institute/news?pid=7677

Джерело: Держмитслужба

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.