Боротьба з контрафактом є важливим викликом для багатьох країн, оскільки контрафактні товари можуть завдавати значної шкоди законним правам та інтересам правовласників об’єктів прав інтелектуальної власності, економіці держави, здоров’ю споживачів таких товарів. Ефективність боротьби з контрафактними товарами та захист прав інтелектуальної власності впливає на інвестиційну привабливість держави.

Верховною Радою України у 2019 році внесено зміни до Митного кодексу України якими імплементовано норми Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) No 608/2013 від 12.06.2013 щодо забезпечення митними органами дотриманням прав інтелектуальної власності.

На сьогодні в Україні послідовно реалізуються європейські правила у сприянні захисту прав інтелектуальної власності їх володільцям на митному кордоні України.

Відповідно до норм Митного кодексу України правовласник, який має підстави вважати, що під час переміщення товарів через митний кордон України порушуються чи можуть бути порушені його права на об’єкт права інтелектуальної власності, має право безоплатно подати до Державної митної служби України, заяву про сприяння захисту належних йому майнових прав на об’єкт права інтелектуальної власності.

Після розгляду заяви та реєстрації об’єкта права інтелектуальної власності у митному реєстрі митні органи застосовують заходи щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності на підставі даних такого реєстру.

У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган на підставі даних митного реєстру виявляє товари, що підозрюються у порушенні прав інтелектуальної власності, їх митне оформлення призупиняється про що, інформується правовласник об’єкта права інтелектуальної власності.

Водночас відповідно до пункту 1 частини третьої статті 397 Митного кодексу України заходи щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності, передбачені частиною першою цієї статті, не застосовуються до оригінальних товарів, тобто товарів, які були виготовлені за згодою правовласника, або товарів, виготовлених особою, належним чином уповноваженою правовласником на виробництво певної кількості товарів, у тому числі у кількості, що перевищує обумовлену між цією особою і правовласником.

Порядок реєстрації у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 No 648 «Про затвердження Порядку реєстрації у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону».

Порядок застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії митних органів з правовласниками, декларантами та іншими заінтересованими особами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.06.2020 No 281 «Про затвердження Порядку застосування заходів щодо сприяння захисту прав інтелектуальної власності та взаємодії митних органів з правовласниками, декларантами та іншими заінтересованими особами за Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України».

Відеоінструкція та інфографік про порядок заповнення заяви для реєстрації об’єктів прав інтелектуальної власності до митного реєстру розміщені на офіційному вебпорталі Державної митної служби України у спеціальному розділі «Інтелектуальна власність (IPR)»:

Див. також: Розділ Сприяння захисту прав інтелектуальної власності на сайті Мінфіну України за посиланням: https://mof.gov.ua/uk/promoting_the_protection_of_intellectual_property_rights-474

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.