Із єдиною позицією бізнес-спільнота та експерти виступили під час конференції «Детінізація роздрібної торгівлі: нові виклики», організованої Українською Радою Бізнесу.
Юрій Пероганич, генеральний директор АПІТУ:
«Неоподатковані посилки спотворюють конкуренцію, надаючи преференцію для товарів іноземних виробників у порівнянні з товарами, виробленими в Україні, а також розширюють частку незаконного імпорту, витісняючи сумлінних імпортерів».
Керівниця напрямів «Оподаткування та Митна політика» Американської торгівельної палати (ACC) в Україні Оксана Швець:
«В рамках нашої діяльності щодо зниження тіньової економіки, ми підтримуємо ініціативу зниження неоподаткованого порогу на посилки. Сподіваємося, що ця ініціатива буде реалізована, оскільки вона буде сприяти зниженню рівня тіньової економіки в сфері ритейлу»
Дмитро Михайленко, голова Податкового комітету Торгово-промислової палати:
«Ми теж підтримуємо законопроєкт про обмеження ввозу посилок без оподаткування, це сприятиме вирівнюванню конкуренції на українському ринку. … За наслідками чорної п’ятниці ми провели невелике опитування і серед легальних імпортерів, і серед виробників. Таке враження, що легальних імпортерів ця чорна п’ятниця точно вбила, вони взагалі не чекали такого обвалу. А легальні виробники пояснюють це кумулятивним ефектом останніх п’яти років».
Засновник та СЕО Kasta Андрій Логвін:
«Ця легальна «дірка» на Митниці дає перевагу іноземним гравцям. «Ми дотуємо Alibaba, Amazon, Pinduoduo, Temu й інших великих гравців. Всі українські виробники та легальні імпортери – “падають” в онлайні. Ще якось “дихають” в офлайні».
Голова комітету ЄБА, генеральний директор компанії ««Інтертоп Україна» Сергій Бадритдінов:
«Новий президент США збирається запроваджувати тарифи. А у нас не те, що тарифи – у нас ПДВ немає для іноземних товарів. Це прямі збитки держави та спотворення конкуренції. Китайські, польські компанії просто нічого не платять. Ця проблема з посилками – вкрай нагальна».
Статистика підтверджує стрімке загострення проблеми. Фахівець Економічної експертної платформи Мирослав Лаба:
«В 2022 році посилок без оподаткування було на 23 млрд грн. В 2023 році – на 40 млрд грн. В 2024-му очікується 58,9 млрд грн посилок без оподаткування. 62% цього імпорту йде з Китаю, 10% – з Польщі. Ми відкриваємо свій ринок для імпортних маркетплейсів, звідки ця продукція надходить сюди без ПДВ та жодних податків».
Він навів шокуючі дані:
«Зі 100 найбільших імпортерів, хто замовляє ці посилки, 81 це фізична особа. Всі посилки до 150 євро. Жодна посилка не була оподаткована. Сумарно це 18 765 посилок за 9 місяців 2024 року – в середньому по 232 посилки на кожну особу. Фактично людина кожен день отримує посилку на 150 євро, – розповів експерт. – Загальні втрати держбюджету близько 12 млрд грн, але, на нашу думку, це оптимістичний показник, оскільки також відбувається заниження вартості посилок і реальна вартість товарів там значно більша, ніж 150 євро. Це “чорна” діра».
Експертка Growford Institute Тетяна Кощук підрахувала:
«Від торгівлі, яка відбувається без сплати ПДВ і мит (зокрема товарами, отриманими через пільгові посилки), а також від супутньої проблеми дроблення в рітейлі ми втрачаємо щороку щонайменше 15 млрд грн»
Директор зі стратегічних комунікацій мережі «Аврора», співголова комітету АСС Інна Бойчук подякувала Данилу Гетманцеву за активну боротьбу із тіньовими ринками:
«Бізнес-спільнота буде докладати зусиль, щоб вирішити проблему із неоподаткованим імпортом. Лише за рік одна з китайських платформ наростила безподатковий імпорт товарів малими партіями з нуля до більш ніж 5 млн штук. Що дуже сильно змінює ситуацію на ринку не на користь українського виробника».