АПІТУ відправила лист до уряду, НБУ та ВРУ щодо запровадження 10% збору на імпортні валютні операції. В ньому зокрема йдеться:
В умовах воєнного стану бізнес, що потерпає від економічного спаду і драматичного зниження суспільного попиту, потребує сталих правил гри, борючись за виживання, забезпечуючи робочі місця і доходи працівників.
Позбавлення ввезення продукції ПДВ і мит, що діяло з 2 кварталу 2022 року для підприємств на спрощеній системі оподаткування, на нашу думку, було помилковим, і ми вітаємо повернення стандартного режиму оподаткування з 01.07.2022.
Стосовно імпортних товарів, ми очікуємо продовження суттєвого спаду попиту споживачів в Україні, адже після підняття Національним банком України курсу «долар/гривня» на 25% імпортні товари фактично стануть на чверть дорожчими через курс. Цей ефект спостерігатиметься поступово протягом найближчих місяців по мірі «вимивання» з ринку старих постачань.
Щодо пропонованого рішення введення додаткового імпортного збору при купівлі валюти, то він, на жаль, є деструктивним, адже:
– є щонайменше передчасним, оскільки попередні два рішення вже пригнічують обсяги імпорту, втім цей ефект спостерігатиметься поступово протягом 2-3 місяців;
– змусить окремий бізнес шукати варіанти уникнення сплати збору, використовуючи «співпрацю» з експортерами, на який цей збір не розповсюджується, отримуючи неконкурентні переваги над іншими учасниками ринку;
– відкриває стимули для порушень митних правил, адже розрив в ціні товару доброчесних імпортерів і «контрабандистів» стане кардинальним;
В результаті очікуємо ефект, що через зростання імпорту без сплати податків («контрабанди») держава в підсумку отримає менші суми в бюджет, втрачаючи частину ПДВ і мита, що не буде компенсовано додатковим збором, натомість вся імпортована сировина і засоби виробництва
подорожчають щонайменше ще на 10%, розганяючи споживчу інфляцію.
Рекомендуємо відмовитися від запровадження рішення щодо збору на купівлю валюти щонайменше на 3 місяці, давши в повній мірі проявитися ефектам від попередніх рішень щодо податків і курсу, що вже скорочуватимуть імпорт.
Натомість пропонуємо посилити заходи щодо недопущення порушення митних правил при імпорті, зокрема ввезення без митного оформлення, а також заходів для унеможливлення легальної реалізації всередині країни товарів, ввезених без митного оформлення.
З таким зверненням також виступила Українська Рада Бізнесу.