Інститут економічних досліджень та політичних консультацій випустив друге Щомісячне опитування підприємств «Український бізнес під час війни» за червень 2022 року. Метою проєкту є швидкий збір інформації про поточний стан економіки на рівні підприємства.

Результати опитування показали, що у червні очікування бізнесу щодо виробництва та зайнятості в короткостроковій перспективі залишаються оптимістичними, а рівень невизначеності в короткостроковій перспективі зменшився вдвічі – втричі за всіма показниками діяльності підприємств, за винятком експорту.

Частка респондентів, що повідомили про зменшення виробництва, знизилась із 70,5% до 44,9%. Однак у червні 2022 року у порівнянні з довоєнним періодом 8% підприємств припинили діяльність (10% у травні).

Суттєво покращились піврічні очікування бізнесу: відсоток «оптимістів» збільшився з 38,7% до 46,1%, тоді як частка песимістів зменшилась з 35,9% до 28,8%. Водночас рівень невизначеності усе ще залишається високим: 43,3% не змогли дати прогноз щодо змін фінансово-економічної ситуації, а 43,6% – щодо загальноекономічної ситуації. 

Бізнес активно працює над відновленням експортної діяльності, проте значна частина підприємств досі не може експортувати. Зокрема, серед експортерів удвічі зросла частка підприємств, які припиняли експорт через війну, але відновили його – з 9% до 20%. Також 40% експортерів досі не відновили продажі закордон.

Серед найголовніших проблем бізнесу все ще залишаються логістичні труднощі, брак палива та зростання цін. Найбільше підприємці очікують закінчення війни, деокупація територій, зменшення акцизів та податків.

Завантажити

Опитування проводитися із застосуванням підходу кон’юнктурних досліджень (або Business Tendency Survey), коли в основі оцінки ситуації лежать узагальненні судження і очікування основних економічних агентів – підприємців та керівників підприємств щодо ситуації на їхньому підприємстві.

Польовий етап другого опитування відбувся з 2 по 10 червня 2022 року. Підприємства порівнювали ситуацію за результатами червня з травнем 2022 року. У окремих питаннях (де це було зазначено) результати роботи порівнювалися з довоєнним часом (період до 24 лютого 2022 року). Опитувані давали прогнози на наступні 3 місяці роботи підприємств.

Звіт підготовлено в рамках проєкту «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (CША). Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу, МФ «Відродження» чи ATLAS Network. 

Джерело: Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.