26 березня 2025 року Асоціація підприємств інформаційних технологій (АПІТУ) в рамках щорічних загальних зборів провела Конференцію «Стан і перспективи ринку товарів ІТ, споживчої електроніки та електротехніки». В конференції взяли участь представники компаній-членів АПІТУ — учасники цьогорічних Загальних зборів АПІТУ, запрошені представники Дежмитслужби України Владислав Суворов — заступник Голови, Світлана Юхта — заступник директора Департаменту митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД – начальник управління митної вартості, Олексій Калинович заступник директора Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил, представники Національного антикорупційного бюро України Олександр Потребчук — заступник керівника підрозділу детективів та Василь Шевченко — старший детектив, а також Олексій Жмеренецький — народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики, голова Підкомітету з питань антикорупційної політики у сфері цифрових інновацій та публічних даних.
Владислав Суворов розповів про очікування бізнесу від реформування митної служби відповідно до чинної Національної стратегії доходів до 2030 року, а це посилення антикорупційних заходів, підвищення довіри до митних органів, підтримка та співпраця з бізнесом, інституційний розвиток митних органів, розвиток ІТ та забезпечення технічними засобами митного контролю, робота над новим Митним кодексом України, який буде відповідати законодавству ЄС, розбудова правоохоронної функції митних органів, кадрова політика. Надії покладаються на нещодавно ухвалений закон про реформу галузі, згідно з яким має відбутися оцінка та відсів персоналу, підвищення зарплат. Окремо В. Суворов зупинився на проблемних питаннях розвитку міжнародного митного співробітництва, серед яких налагодження автоматизованого обміну попередньою митною інформацією з іншими країнами, прискорення переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон, виявлення ризикових операцій, посилення заходів боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил.
Керівник Леново Україна Тарас Джамалов наголосив на потребі створення окремих коридорів для вантажів авторизованих економічних операторів, директор MTI Борис Белянський підняв питання про готовність митниці до роботи в умовах припинення пільгового оподаткування міжнародних поштових і експрес відправлень. «Технічно ми готові», — відповів В. Суворов. Порушувалося також питання завдань урядового уповноваженого з питань реформування митних органів, який надає рекомендації щодо шляхів виконання Національної стратегії доходів. Володимир Костенко, група компаній ERC, запитав про дієвість механізму захисту торгової марки на митниці. В. Суворов підтвердив дієвість такого захисту, але наголосив на важливості позиції самих правовласників торгівельних марок. Митна служба зацікавлена в отриманні інформації про ознаки підробок, в розширенні співпраці з питань митного реєстру інтелектуальної власності з бізнесом.
Олексій Жмеренецький підняв питання масової присутності в магазинах електроніки, яка не проходила митне оформлення і «труднощі» відстежування їх походження. На сайтах-агрегаторах цінових пропозицій є безліч магазинів із ціною в десятки відсотків нижчою за офіційну, без гарантій виробника, без документів на товар, без локалізації на український ринок. На думку О. Суворова повинна працювати система, при якій всередині країни неможливо уникнути сплати недоплаченого на кордоні.
Віталій Мельниченко, ASBIS, підкреслив, що питання нелегального імпорту можна вирішити лише одночасними заходами як на кордоні, так і всередині країни. Зазначив, що контрабанда здійснюється не через фізосіб, які проносять по декілька товарів через кордон, а завозиться великими фурами.
Світлана Юхта підкреслила, що важливо чути думку бізнесу, розповіла про чинний з 2014 року меморандум про обмін інформацією з АПІТУ, про використання такої інформації при наповненні профілів ризиків для автоматичного виявлення ризикованих відправлень. Запропонувала користуватися механізмом оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб митниці щодо оцінки митної вартості. Скарга подається до митного органу вищого рівня. Наприклад, якщо рішення прийняте посадовою особою митного поста, скарга подається до відповідної митниці; якщо рішення прийняте митницею — до Державної митної служби України. Інформувала про вимоги до документів, які пояснюють митну вартість, про готовність проведення зустрічей на рівні центрального апарату Держмитслужби по конкретних випадках. С. Юхта відповіла запитання по конкретних групах товарів, які задавали Святослав Нечипоренко, EDG Group та Геннадій Сморжевський, ЮК Дистрибьюшн.
Олександр Потребчук, який є заступником керівника підрозділу детективів НАБУ, що займається протидією корупції в митних і податкових органах, розповів, що НАБУ протидіє корупційним та іншим кримінальним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами держави та становлять загрозу національній безпеці. НАБУ не веде справ проти бізнесу. Займається боротьбою з корупційними правопорушеннями, такими як одержання чи надання неправомірної вигоди, різні схеми розкрадань чи зловживань в державних органах. Якщо у контрабандній схемі задіяні посадові особи вищого рівня, або збитки бюджету більші за 1,5 млн гривень, то це справа для детективів НАБУ. Справи НАБУ широко висвітлюються в медіа. О. Потребчук констатував, що до них надходить мало заяв, які стосуються справ незаконного імпорту електроніки, але вони готові такими справами займатися, якщо будуть звернення.
З великим інтересом була сприйнята вже традиційна на конференціях АПІТУ доповідь «Ринок товарів споживчої техніки (Technical Consumer Goods) 2024 року в Україні». Доповідач Валентина Печончик, Старший партнер з клієнтського бізнесу у сфері технологічних та довготривалих товарів (Senior Client Business Partner | Tech&Durables) із аналітичної компанії GfK – An NIQ.
Завершив конференцію виступ керівника Адвокатського бюро «Терземан і партнери» Дмитра Терземана з важливою для виробників і імпортерів товарів ІТ і споживчої електроніки інформацією про стан і перспективи зборів за «приватне копіювання і репрографію».
Модерував конференцію Юрій Пероганич, генеральний директор АПІТУ.











