Організована Інститутом економічних досліджень конференція «Шлях до ЄС: консолідація зусиль уряду, бізнесу, суспільства», відбулася 17 грудня 2024 року. Серед запрошених спікерів — генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич, який взяв участь у панельній дискусії «Український бізнес — зростати не можна зупинити (де поставити кому, щоб досягти успіху до 2030 року)». Ось тези його виступу:
За останні 20 років приватний бізнес в Україні розвивався не “завдяки”, а “всупереч”. Найбільшою перепоною була і залишається корупція, яка призводить до нерівних умов ведення бізнесу:

  • коли одні компанії платять офіційну зарплату з повною сплатою ЄСВ, подоходного податку і військового збору, а інші в конвертах готівкою;
  • коли одні імпортують товар з повним декларуванням його вартості, сплачуючи ПДВ, мито і акциз, інші подрібнюють його і ввозять як особисті речі;
  • коли одні торгують з видачею фіскального чека зі сплатою ПДВ, інші проводять продажу без фіксації на фіскальному сервері.

Серед позитивів — створення і розвиток об’єднань бізнесу. Якщо в 1990-ті були помітні лише AmCham і ЄБА, то за останні десятиліття засновані сотні бізнес-асоціацій в різних галузях. Для адвокації спільних інтересів понад 120 таких асоціацій об’єдналися в Українську раду бізнесу. Таким об’єднанням важливо співпрацювати на партнерських засадах з потужними аналітичними центрами, такими як, наприклад, Інститут економічних досліджень.
Суперечності між приватними інтересами бізнесу та суспільними потребами надумані — що вигідно бізнесу, те вигідно і суспільству. Для покращення бізнес-клімату слід вирівнювати умови конкуренції та знижувати бар’єри. Теперішнє становище, коли пільгу зі сплати ПДВ має іноземний товар є абсурдним (мається на увазі імпортні посилки вартістю до 150€, які законно ввозяться без ПДВ).
Серйозним нетарифним бар’єром для бізнесу є невизнання в Україні європейських сертифікатів відповідності. До прикладу, в нас необхідно сертифікувати автомобілі Mercedes і смартфони Apple. Уряду України необхідно прискорити укладання Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції (англ. Agreements on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Goods — ACAA).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.