Юрій Пероганич, генеральний директор АПІТУ, взяв участь у засіданні Громадської ради при Державній митній службі України.
Обговорювали спосіб реалізації вимог Закону 3977 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо встановлення особливостей проходження служби в митних органах та проведення атестації посадових осіб митних органів».
З озвученого. Йде підготовка підзаконних актів. Зокрема, підготовлений новий типовий проєкт контракту. Планується створення шести груп митних компетенцій, розроблено каталог, алгоритм класифікації посад. Порядок атестації в процесі розробки. По митних компетенціях проходить пілотний проєкт на Вінницькій, Дніпровській, Одеській, Тернопільській митницях. Модель компетенцій буде затверджена Наказом про “Про порядок оцінювання митних компетенцій”. Розробляється Програмний продукт атестації — для визначення рівня митних компетенцій. Тестування буде проводитися в кілька етапів — знання законодавства, володіння рівнем компетенцій, анкетування самооцінки для визначення поведінкових і управлінських компетенцій.
Існує тридцять меморандумів про співпрацю з закладами вищої освіти щодо підготовки фахівців-митників. Законом визначено два роки для вивчення іноземної мови. Вестиметься робота над підвищенням статусу митників. У жовтні-грудні — планується щорічна атестація. Готується також новий порядок підвищення кваліфікації. Переатестація — в разі призначення голови Держмитслужби.
Інша сторона атестації — “визначення доброчесності і моніторинг способу життя”. Буде дисциплінарний комітет із семи членів, в т.ч. три представники міжнародних організацій, одна особа з ради бізнес-омбудсмена, ще три особи з бездоганною репутацією і семи роками стажу в митних органах. Порядок моніторингу способу життя підготовлений і має бути затверджений Урядом. Мова також йшла про поліграф та інші не менш суттєві речі.
Планується низка семінарів щодо новацій положень Закону України від 22.08.2024№ 3926 «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу».
Процедура адміністративного оскарження рішень митних органів — нема єдиного підходу в правозастосуванні. Потрібно зменшити дискрецію, врегулювавши цю процедуру.
Контроль в Одеських портах — зважування, митний огляд приводить до простоїв, псування товарів, дрібних крадіжок. Дуже рідко ці види контролю приводять до виявлення порушень. Митний контроль проводиться часто двічі — в порту і на внутрішній митниці. Як наслідок, експерти вимушені рекомендувати суб’єктам ЗЕД направляти контейнери не в Одесу, а в Гданськ, відтак портові збори не в України, а в Польщі.
З минулого року Попередня митна декларація — повноцінний документ, за який наступає відповідальність за порушення митних правил.
Helpdeck вже запроваджений, далі буде контактний центр, який створюється за кошти донорів, впровадження в кінці першого кварталу 2025. В його рамках буде значно строгіший контроль за проходженням скарг і результативністю їх вирішення.